nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów Strona główna

nieruchomości, kredyty hipoteczne, geodezja, projekty domów

Strona główna » Aktualności » Czy umowa sprzedaży będzie pozorna
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


­SKALAR

ul. Obwodowa 31A/F8 84-240 Reda
­woj. pomorskie, Polska
tel.: +48 058 740 54 10
fax: +48 058 740 54 11

skalar@post.pl
NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

GEODEZJA:

tel.+48 602475855

geodezja.skalar@gmail.com

Czy umowa sprzedaży będzie pozorna

Koszt sporządzenia umowy sprzedaży nieruchomości jest dosyć wysoki. Nabywca działki zaproponował mi drastyczne zaniżenie ceny w akcie notarialnym. Obawiam się, że spowoduje to nieważność umowy, ponieważ zostanie ona uznana za pozorną. Czy mam rację?

Nie, jeżeli w umowie zostanie podana inna, niższa cena działki niż rzeczywiście uzgodniona, to umowa ta nie zostanie uznana za pozorną. W sprawie takiej wypowiadał się Sąd Najwyższy. W uzasadnieniu orzeczenia z 20 października 1966 r. (sygn. akt III CZP 83/66) sąd stwierdził, że wady w określeniu ceny nie stanowią przyczyn nieważności samej umowy.

Uznano bowiem, że cena należy wprawdzie do elementów istotnych przy umowie sprzedaży, ale tylko jej brak może spowodować, że umowa nie będzie ważna. Natomiast sama wysokość ceny ma już charakter drugorzędny. Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie ceny nie mogą być uznane za jej brak. Dlatego nie powodują nieważności umowy z powodu jej pozorności.

Natomiast nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru.

Podstawa prawna

■  Art. 83 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

 Źródło: http://www.gazetaprawna.pl/

drukuj stronę   2008-01-11