GEODEZJA Strona główna

GEODEZJA

Strona główna » Aktualności » Spadają ceny mieszkań w Trójmieście
Szukaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości:

Miejscowość:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Szukaj projektu

biuro projektowe:

typ zabudowy:

Cena max (zł):

 

Pow. min (m2):

 

Pow. max (m2):

 

ID:

 

Szukany wyraz :

 

Kontakt:


Usługi geodezyjne

SKALAR

Waldemar Wrześniewski

ul. Długa 30D9
84-240 Reda
­

skalar@post.pl

tel.: 602 475 855

NIP: PL 841-121-57-69
REGON: 771277167

Spadają ceny mieszkań w Trójmieście

Jeszcze niedawno deweloperzy na pniu sprzedawali mieszkania, których budowa jeszcze nawet się nie rozpoczęła, a ceny rosły bez opamiętania. Hossa się jednak skończyła: ceny się zatrzymały lub spadają, a o klienta coraz trudniej. Co czeka rynek nieruchomości w Trójmieście? - zapytaliśmy deweloperów, analityków i urzędników

Mariusz Andrzejczak specjalista ds. marketingu Korporacji Budowlanej Doraco
Ceny mieszkań spadły o około 10 proc., jednak w perspektywie najbliższych lat powrócą do wartości z 2007 r. W ostatnim czasie rynek "dojrzał". Nie kupuje się już mieszkań, które są tylko na papierze, klient przed zakupem chce obejrzeć gotowy produkt. Obecnie najatrakcyjniejsze inwestycyjnie są duże mieszkania. Cieszą się one obecnie małym zainteresowaniem, a i ich ceny w ostatnich latach nie poszły w górę, tak jak małych. Dlatego w najbliższych latach można spodziewać się znacznego wzrostu ich cen.

Wiesław Bielawski wiceprezydent Gdańska
Na rynku nieruchomości w Gdańsku nie obserwujemy obecnie jakiejś wielkiej przeceny, owszem, zdarzają się obniżki, ale moim zdaniem nie mają one charakteru powszechnego. Interpretowałbym to jako minimalną korektę. Na pewno mamy za to do czynienia ze zmniejszeniem się liczby transakcji. Nie podejrzewam jednak, żeby osoby wystawiające obecnie mieszkania czy działki na sprzedaż zdecydowały się na mocne redukcje cen. Nasze analizy wskazują, że nawet w sytuacji, gdyby na rynku krajowym doszło do dekoniunktury, to w Gdańsku jej efekt będzie neutralizowany przez organizację Euro 2012 i liczne związane z tym projektem inwestycje.

Michał Tomasz Kowalewski dyrektor ds. inwestycji firmy Tyszkiewicz nieruchomości
W obecnej chwili obserwujemy korektę na rynku deweloperskim. W jej wyniku część mniejszych firm sprzedało swoje inwestycje i wycofało się, natomiast duże firmy czekają na poprawę koniunktury z nowymi inwestycjami lub lekko obniżają ceny realizowanych obecnie. Na rynku wtórnym obserwujemy natomiast od ponad pół roku stabilizację z minimalną tendencją zniżkową, choć spadek cen mieszkań na rynku pierwotnym może w najbliższym czasie spowodować korektę na rynku mieszkań z drugiej ręki.

W perspektywie najbliższych lat mieszkania dalej są atrakcyjne inwestycyjnie. Nie są to już jednak inwestycje na rok, a na co najmniej 3-4 lata. Szacuje się, że w drugiej połowie 2009 r. rozpocznie się wzrost cen na rynku mieszkań, może nie tak gwałtowny jak ostatnio, ale stabilny.

Karolina Leśniewska zastępca prezesa Biura Nieruchomości Zalewski
Obecnie rynku wtórnym mamy do czynienia z korektą. Ceny mieszkań spadły o około 10 proc., a jedynie w Sopocie pozostały w zasadzie bez zmian. Mieszkań nie kupuje się już w pośpiechu, jak to miało miejsce jeszcze pół roku temu. Teraz kupujący dokładnie analizują wszystkie oferty. Dzieje się tak, gdyż dostępnych jest wiele propozycji, a mieszkanie wystawione na sprzedaż czeka na kupca od 3 do nawet 6 miesięcy. To co się nie zmieniło, to dużo większe zainteresowanie mieszkaniami małymi. Jeżeli chodzi o ceny domów i działek to one pozostały bez zmian. A jeżeli ktoś chce inwestować w ziemię, to ciągle dostępne są atrakcyjne inwestycyjne działki na obrzeżach Trójmiasta.

Julia Łaszkiewicz pełnomocnik zarządu firmy Ekolan S.A.
Analizując sytuację na rynku nowych mieszkań, wyraźne jest widoczne wyhamowanie wzrostu cen mieszkań. Przy utrzymującym się wysokim popycie i zarazem wzroście kosztów związanych z budową (m.in. płace, materiały budowlane) nie należy spodziewać się spadku cen, można jednak mówić o ich pewnej stabilizacji. Wzrostu cen można oczekiwać w odniesieniu do nowych mieszkań o podstawowym standardzie i tych z najwyższej półki - czyli komfortowych apartamentów w prestiżowych lokalizacjach.

Jakub Sachse prezes firmy Architekton GDA
Na rynku obserwujemy stabilizację. Na rynku deweloperskim ceny mieszkań spadły w granicach 5-10 proc. Dalszej korekty być nie powinno, bo ceny robót budowlanych były podczas realizacji wysokie i poniżej pewnego progu ceny po prostu zejść nie mogą. Jeżeli chodzi o działki to w Trójmieście, nie ma już w zasadzie ciekawych lokalizacji, a te, które zostały, mają bardzo wysoką cenę wyśrubowaną podczas ostatniego "boomu" na rynku nieruchomości

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

drukuj stronę   2008-02-12